Проєкт Національної бібліотеки України для дітей

Тютюнник Григір (Григорій) Михайлович

Тютюнник Григір (Григорій) Михайлович

Григір (Григорій) Михайлович Тютюнник  (1931-1980) -  український письменник-прозаїк.

Народився письменник 5 грудня 1931 року в селі Шилівка Зіньківського району на Полтавщині у селянській родині. Григір — літературне ім’я письменника, обране ним, щоб відрізнятися від єдинокровного брата Григорія Тютюнника (1920–1961) — відомого українського прозаїка.

Виховувався в родині свого дядька Филимона Васильовича, що мешкала на станції Щотове Луганської області. Після вигнання фашистських окупантів Григір закінчив п’ятий клас і став учнем Зіньківського ремісничого училища. Там він одержав спеціальність слюсаря й почав працювати на заводі в Харкові.

 Через деякийсь час завербувався на Донбас, де працював слюсарем на будівництві, а згодом — в автоколоні при шахтобуді. У 1951–1955 роках служив радистом на Тихоокеанському флоті.

У цей період Григір Тютюнник активно зайнявся самоосвітою, приділяючи особливу увагу літературі та математиці. Після демобілізації він працював токарем у залізничному депо на Луганщині й одночасно здобував середню освіту у вечірній школі робітничої молоді. А далі - навчання в Харківському університеті на філологічному факультеті.

По закінченні університету (1962) Григір Тютюнник упродовж року вчителював на Донбасі, поблизу Алчевська, наприкінці 1963 р. переїхав до Києва і працював на редакторсько-видавничій роботі: спочатку в газеті „Літературна Україна”, а згодом — на кіностудії імені О. Довженка та у видавництвах „Молодь”  і „ Веселка”.

Він був одружений і мав двох синів. З середини 70-х років Григір Тютюнник повністю присвячує себе літературній творчості.

Творча спадщина Григора Тютюнника налічує близько сорока новел, п’ять повістей, ряд нарисів, статей, спогадів. Плідно працював, як перекладач. У його перекладах українською мовою вийшли книги В. Шукшина „Калина червона”,      В. Соколова-Микитова „Рік у лісі”, М. Островського „Гудок”, Р.-Е. Распе „Пригоди барона Мюнгаузена” та інші.

У березні 1980 року Григір Тютюнник пішов з життя. А у 1989 році його творчість була посмертно відзначена Державною премією імені Т.Г. Шевченка.


Публікації цього автора

Обкладинка Ласочка
Ласочка
Тютюнник Григір (Григорій) Михайлович
Обкладинка Ходи, біда стороною
Ходи, біда стороною
Тютюнник Григір (Григорій) Михайлович
Обкладинка Бушля
Бушля
Тютюнник Григір (Григорій) Михайлович