Володимир Миколайович Владко(Єремченко)
(1901–1974)
Український письменник-фантаст, журналіст і театральний критик.
Народився у родині службовця. Закінчив Інститут народної освіти. Майбутній письменник мав глибокі та всебічні знання, вільно володів англійською мовою і латиною, знав про найновітніші відкриття в галузі науки і техніки. Рано залишившись без батька. Почав працювати журналістом у різних друкованих виданнях.
Його книги почали друкуватися з грудня 1917 року. Перша книга «Донбас — золота країна» (1930).
Як письменник-фантаст дебютував повістю «Ідуть роботарі», відзначеною у 1929 році премією на всеукраїнському конкурсі. Потім одна за одною виходять його книги: «Чудесний генератор», «Аргонавти Всесвіту», «12 оповідань», «Нащадки скіфів». У «Чудесному генераторі» письменник, полишивши космічні світи, звертається до земних проблем, ніби передбачаючи епоху радіолокації і телебачення, велике майбутнє хвиль ультракороткого діапазону. Зовсім в іншому, на перший погляд, навіть несподіваному плані написано роман «Нащадки скіфів». Письменник спрямовує свій погляд не в майбутнє, як це властиво науковій фантастиці, а в минуле.
Наступні твори Владка мали антифашистське, антивоєнне спрямування — «Аероторпеди повертають назад» та «Сивий капітан», у якому головний герой виходить на двобій із диктатурою. Але всі його зусилля закінчуються трагічно. Приречена на поразку сама філософія життя, яка будується на егоїзмі, жорстокості, зневазі до людей.
Після «Сивого капітана» письменник замовкнув аж на 15 років. Під час Другої світової війни Володимир Владко працює коментатором на українській радіостанції ім. Т. Г. Шевченка. Згодом — спеціальний кореспондент Радінформбюро, власний кореспондент газети «Правда», керуючий Головреперткомом України, завідувач українського відділення «Літературної газети».
Лише в 1956 році Володимир Владко повертається до свого улюбленого жанру. Пише повісті «Позичений час», «Фіолетова загибель» дарує читачам збірку «Чарівні оповідання».
Твори Володимира Владка перекладено мовами багатьох народів світу. Роман «Аргонавти Всесвіту» шість разів видавався в Японії, з творами письменника знайомі читачі багатьох європейських країн.
Свої перші публікації Володимир Миколайович підписував справжнім прізвищем —
«Володимир Єремченко». Але якось у гранках однієї статті було допущено друкарську помилку: від першого слова залишилося «Влад», а від другого — закінчення «ко». Так з'явився псевдонім «Владко».