Юрій Гасенко
(1894–1933)
Дипломат, розвідник, журналіст, дитячий письменник, винахідник першого в світі гібриду гідроплана і моторного човна.
Юрій-Георг Гасенко народився у 1894 році.
У 1910 році їде у Берлін працювати чиновником бюро для найму робітників із Галичини.
Вже у 1914 році мобілізують на фронт. Зі своєю частиною потрапляє на Київщину. У 1917 р. підтримує українізацію війська, стає особистим ад’ютантом Генерального секретаря військових справ Симона Петлюри. Вступає до Української соціал-демократичної партії робітників. Бере участь у мирних переговорах із Німеччиною у Бересті. Отримує мандат українського уряду на здійснення за кордоном інформаційної та розвідувальної роботи в Швейцарії, Франції, Австрії, Німеччині, Італії та США. Організовує Українське інформаційне бюро.
У 1918 році очолює українську дипломатичну місію у Бухаресті. Видає збірку «Поезія сумуючого П’єро». Укладає інфографіку «Україна», де французькою, німецькою та англійською мовами подає основні економічні показники України за 1914–1919 роки. У Женеві створює Українсько-швейцарський комерційний заклад і Товариство пропаганди проти анексії Бессарабії Румунією. У Парижі видає книжку «Bukovina».
У 1919 році першим уклав інфографіку економічних показників України за 1914-1919 роки з мапою Соборної України. Уклав першу мапу розселення українців у світі.
1920 року за дорученням Володимира Винниченка збирає інформацію про становище України. Живе у Швейцарії, Австрії, Німеччині та Чехословаччині. У Відні відкриває видавництво, входить до Союзу українських журналістів та письменників, очолює Український національний аероклуб.
У 1922 році очолює українську гімназію у польському Ченстохові.
1923 року у столиці Болгарії Софії разом із скульптором Михайлом Паращуком засновує фабрику мистецького фаянсу. Працює над удосконаленням літаків. За підтримки французького уряду в Ліоні виготовляє гібрид гідроплана та моторного човна. Називає «Морська блоха». Презентує винахід на Другому міжнародному конгресі моторної навігації в Парижі в липні 1926 р. Цей винахід прирівнюють за значенням до пароплава. Після завершення випробувань «Морську блоху» придбав французький уряд.
У травні1933 року – Юрій Гасенко помер за невідомих обставин у Парижі.